skip to main content

Over 50 FHS Athletes Place in Patriot District Meets – To Compete in Regionals, States and Nationals

FHS celebrated a number of Patriot District and Regional winners these past two weeks, many setting school or individual records. Best of luck to future regional and state competitors!

 

District Results:

Wrestling

Earl Brewer, Patriot District Champion

Hana Le, Runner-Up

DJ Bartly, Runner-Up

Nick Chase, third place

Philip Everard, third place

Anthony Portillo, third place

Keijer Johnson, fourth place

Fernando Reyes-Heredia, fourth place

Ben Kirkwood, fifth place

Mason Koerner, fifth place

Elliott Lee, fifth place

Vincent Sharp, fifth place

Francisco Vasquez, fifth place

 

Swim/Dive

Peter Makin, Patriot District Champion, 200 free, 100 breast (broke 28-year school record) **, Named to Patriot All-District 1st Team

Lucy Whang, second place 50 free, 4th place 100 back **, Named to Patriot All-District 2nd Team

Julia Moser, Patriot District Champion 100 breast, 200 IM +, Named to Patriot All-District 1st Team

Tatum Lynch, 100 free +

Jason Figueroa, 500 free +

 

Relay teams at Regionals:

Boys 200 medley relay: Peter Makin, Kevin He, Jason Figueroa, and Michael Muldoon

Girls 200 medley relay: Lucy Whang, Julia Moser, Isabella Manzione, and Tatum Lynch**

Boys 200 free relay: Ryan Pascual, AJ Kim, Charlie Meade, and Kevin He

Girls 200 free relay: Lucy Whang, Isabella Manzione, Nicole Saab, and Julia Moser

Boys 400 free relay: Jason Figueroa, Michael Muldoon, Ryan Pascual, and Peter Makin

Girls 400 free relay: Nicole Saab, Belinda Hedden, Kimberly Figueroa, and Tatum Lynch

Gymnastics

Team Second Place in Patriot District League – setting new FHS team record, Second Place Occoquan Region

Floor Team – Gracie Sergent, Payton Morrison, Alara Donmez, Megan Gutierrez – FHS Floor Record at districts

Payton Morrison – District Conference Champion, Beam, 2nd place all-around competition**

Alara Donmez – District Conference Champion, Vault (broke individual record) **

Megan Gutierrez – Third place, Bars

Indoor Track

Kyla Curlee, gold medal, shot put +

Bobby Kestyn, gold medal, shot put +

Girls 4x200M relay team, silver medal + (Allie Lawson, Trinity McCall, Alexa Gubanich, Carissa Owens)

Allie Lawson, silver medal, 55-meter hurdles, fifth place 300M dash +

Marcus Dropik, silver medal, 100M dash, high jump +

Boys 4x400M relay team, silver medal+, **, ***, (Zahir Saiyed, Curtrell Trott, Joe Burton, Marcus, Dropik)

Curtrell Trott, bronze medal, 500-meter dash, fourth place 300M dash +, **

Boys 4x200M relay team, bronze medal** (Mason Mays, Clay McAlmont, Zahir Saiyed, Joe Burton)

Rachel Nelson, fourth place, pole vault +

Matthew Shin, fourth place, pole vault +

Marc Agossou, fourth place, long jump +

Noah Corpuz, fourth place, triple jump +

Megan Kuo, fourth place, shot put +

Mason Mays, fourth place, 55M dash +

Trinity McCall, seventh place, 300M dash, fifth place 55M dash +

Clay McAlmont, seventh place, 55M hurdles

Zahir Saiyed, eighth place, 300M dash +

+ qualifies for regionals

** qualifies for state

*** qualifies for nationals

 

 

 

 

 

The City of Fairfax Schools strives to make our website accessible to all. If you are having difficulties, please call our office at 703-385-7911 or send an email to SchoolBoard@FairfaxVa.gov.

© 2019 Zithromax brand